Zenon Mędrzycki

ur. 28.08.1905 (Kunowo k. Starachowic) zm. 27.03.1983 (Radom)

porucznik, 72 Pułk Piechoty im. płk. D. Czachowskiego, dowódca kompanii ckm, I batalionu

15 sierpnia 1932 roku ukończył Szkołę Oficerską w Bydgoszczy i w tym samym roku rozpoczął służbę w 72. Pułku Piechoty im. D. Czachowskiego w Radomiu. Po awansie na stopień porucznika dowodził w tej jednostce wojskowej samodzielną kompanią ckm nr 117 w 28. Dywizji Piechoty. Po wybuchu wojny brał udział w obronie zachodnich rubieży Polski na ziemiach pabianickiej i wieluńskiej.

Wzięty do niewoli w Milanówku ze sztabem i  dowódcą pułku ppłk Karolem Chrobaczyńskim spędził lata okupacji w obozie jenieckim – oflagu II c w Woldenbergu (dzisiejszy Dobiegniew). Został wyzwolony przez wojska aliantów pod Lubeką. Powrócił do kraju w 1946 roku.

Jako sanacyjny oficer miał problemy ze znalezieniem pracy. Ostatecznie podjął pracę fizyczną w hurtowni drożdży. Nabyta w niewoli egzema dłoni spowodowała konieczność zmiany miejsca pracy. I to był początek jego zawodowej kariery w przedsiębiorstwach handlowych. Od stanowiska referenta w Państwowej Centrali Handlowej do kierownika  w Miejskim Handlu Detalicznym w Radomiu skąd odszedł na emeryturę. Obok pracy zawodowej był aktywnym działaczem społecznym, głównie w Lidze Obrony Kraju.

Nie zapominał wraz z kolegami  o przebytej drodze frontowej. Z jego inicjatywy w radomskim kościele garnizonowym wmurowana została gablota z urną zawierającą ziemię z pól bitewnych 72. Pułku Piechoty we wrześniu 1939 roku oraz księga z nazwiskami poległych żołnierzy i ich dowódców.